תאונות עבודה – מהן הזכויות שלך

כל תאונה או אירוע חריג שנגרמו תוך כדי העבודה, בעקבותיה, בדרך אליה או בחזרה הביתה יכולות להיחשב כתאונות עבודה.

תאונות אלו הן אירוע יומיומי בישראל – בכל יום מתרחשות כ20 תאונות מסוג זה.

מהן הזכויות של עובד במקרה של תאונת עבודה?

 

מה היא תאונת עבודה?

תאונת עבודה מוגדרת פגיעה במהלך העבודה הגורמת לאובדן או פגיעה בכושר התפקוד. פגיעות בזמן השתלמות, פעילות חברתית מטעם החברה, או כל נזק שנגרם בעקבות העבודה – יכולות להיחשב תאונת עבודה. המוסד לביטוח לאומי בוחן כל מקרה לגופו וקובע את סוג התאונה. במקרים בהם נמצא קשר ישיר למקום העבודה, הפגיעה תוכר כתאונת עבודה.

 

למה זכאי עובד בעקבות תאונת עבודה?

דמי פגיעה:

פיצוי על אובדן ההכנסה עקב פגיעה בכושר התפקוד. המוסד לביטוח לאומי משלם את פיצוי זה, לאחר שתתקבל תביעה אישית ע"י העובד, תוך צירוף אישורים רפואיים. פיצוי זה משוער ב75% מהשכר, וישולם לתקופה של עד 90 יום.

 

ערעור על החלטת ביטוח לאומי:

לתובע זכות לערער על ההחלטה בפני בית הדין לעבודה. יש למסור את הערעור בתוך 12 חודשים מיום ההחלטה. במקרה זה מומלץ להיעזר בשירותי עורך דין תאונות עבודה הבקיא בתחום.

 

נכה נזקק:

עובד שנמצא בחוסר תפקוד מוחלט לאחר ימי תשלום דמי הפגיעה, זכאי לגמלה נוספת בתנאי שאין לו מקור הכנסה נוסף, בגבוה 75% מהשכר החודשי.

 

פיצוי חד פעמי:

נפגע בעל דרגת נכות של 10% עד 19% הנקבעת ע"י ועדה רפואית, עשוי להיות זכאי לפיצוי חד פעמי.

 

קצבת נכות:

נפגע תאונת עבודה בעל 20% נכות ויותר, זכאי לקצבה ממקום העבודה בגובה של 75% משכר הממוצע הקדם לתאונה, כפול אחוזי הנכות הנקבעו לו ע"י הועדה הרפואית.

 

טיפול רפואי:

עובד שמוכר ע"י המוסד לביטוח לאומי כנפגע תאונת עבודה זכאי למימון הוצאות הטיפול הרפואי, אשפוז ותרופות שניתנו במסגרת תהליך ההחלמה.

 

פיצוי בני משפחה של נפטר עקב תאונת עבודה:

הורים, ילדים ובני זוג של נפגע תאונת העבודה זכאים לקצבה במקרה בו העובד נפטר. גובה קצבה נע בין 40%-100% מהקצבה ששולמה לנפגע בדרגת נכות של 100%. הקצבה מותנית בכמות וגיל בני המשפחה של הנפטר.

 

שיקום:

שיקום מקצועי ניתן לעובד במטרה לסייע לו להשתלב בעבודה המתאימה לרמת תפקודו לאחר תאונת העבודה. השיקום ניתן לעובד בעל 10% נכות ומעלה, שנקבע על פי הועדה הרפואית של ביטוח לאומי.

 

לסיכום

תאונות עבודה יכולות לגרום לנזקים קלים, אך לעיתים עלולות לגרום לזנק משמעותי, לנכות ואף למוות. עובדים רבים אינם מודעים לזכויותיהם, ולכן לא דורשים כל טיפול, פיצוי או הטבה מהמעסיק. ניתן להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתאונות עבודה, כדי לפעול נכון ולקבל את הפיצוי המקסימלי.

 

פטיש

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
בית קטן מעץ על דשא
השקעות
השקעת נדל"ן בארה"ב בשנת 2021

שנת 2021 מאופיינת בתחושה כי הקורונה מתחילה להיות מאחורינו מה שאומר כי הגיע הזמן לחזור לעולם ההשקעות ולחפש אפיקים מעניינים. הנה כמה דברים שחשוב לדעת על השקעת נדל"ן בארצות הברית.

החזר מס
מיסים
החזרי מס לשכירים – איך לקבל החזר מס

כאנשים עובדים, כולנו התרגלנו לתשלומי המיסים הקבועים היורדים מתלוש המשכורת החודשי שלנו, אך האם אתם מודעים לכך שייתכן ואתם משלמים למס הכנסה יותר ממה שאתם צריכים לשלם בפועל? בגין הפרשים

מיסים
מיסים
שהייתם בחל״ת? כך תחשבו את החזר מס

תקופת הקורונה הביאה איתה הרבה שינויים ומושגים חדשים. אחד מהמושגים שנשמע הכי הרבה הוא המושג ״חל״ת״. עובדים ומעסיקים, גם באופן כללי, רשאים להגיע ביניהם להסכמה בנוגע ליציאה של העובד לחל״ת,