רוצים לקבל החזר מס גבוה? הכירו את החזר מס השבח

אנשים רבים לא יודעים כי מגיע להם החזר מס על מיסים ששילמו כמו מס שבח. מה זה מס שבח ומי זכאי לקבלת החזר בגינו? על אלו ועוד – ריכזנו לכם כאן מידע. אם נבדוק את דו"ח מבקר המדינה נראה כי רשות המיסים מחזיקה במיליארדי שקלים שיכולים לחזור לציבור בגין גביית מס עודף. לא כדאי שתוותרו על כסף ששייך לכם.

 

מהו מס שבח?

אנשים מכירים את הליך קבלת משכנתא ואת דרכי ההשקעה המקובלים, אך את עניין המס על המכירה והרכישה, הם פשוט שוכחים. מס שבח הוא מס המשולם על ידי מוכר הנכס והוא מכונה מס שבח מקרקעין. מדובר במס הנגבה על הרווחים שהתקבלו ממכירת הנכס. הרי כל נכס נדל"ן משביח את עצמו. פעמים רבות ההשבחה נעשית על ידי המוכר עצמו על ידי שיפוץ וכדומה. לעומת זאת, במקרים רבים מדובר בהתפתחות עירונית או חיזוק מבנים שבוצע במסגרת תמ"א כך שלרשויות יש חלק בהשבחת הנכס ודרך תשלום מס שבח, הן מקבלות את שלהן.

 

איך מחשבים את מס השבח?

מס שבח מקרקעין הוא המס הרווחי ביותר בעסקאות נדל"ן. הוא מושפע מקריטריונים רבים וכדי לחשב אותו יש צורך בנתונים מקיפים. לצורך חישוב גובה המס הנדרש לתשלום מקזזים ממחיר המכירה את עלות הנכס, עלות השיפוצים ושיפורים נוספים שבוצעו בנכס וכך מקבלים את הסכום ממנו מס השבח יחושב. אם אדם רכב דירה במיליון שקלים והוא שיפץ את הנכס בעלות של מאה אלף ₪ נוספים, כאשר הוא מכור את הדירה והוא מבקש עליה מיליון חמש מאות אלף שקל, עליו לקחת בחשבון כי הוא יצטרך לשלם מס שבח מתוך גובה ההשבחה. במקרה הזה מדובר בארבע מאות אלף שקל. גובה החישוב משתנה ומתעדכן כל שנה מחדש. בעיקרון מדובר ב25% מגובה ההשבחה. ההמלצה היא להיכנס אל מחשבון מס שבח ולחשב את הנתונים בקלות ובמהירות.

מס השבח הוא מס שמשולם על דירה שנייה ומעלה. מי שברשותו דירה אחת לא יחויב בתשלום מס שבח בזמן מכירתה. חשוב לציין כי הפטור ממס שבח לבעלי דירה יחידה מותנה בכך שהדירה הייתה בבעלות המוכר 18 חודש לפחות מיום רכישת הנכס.

 

מתי אפשר לקבל החזר מס שבח?

ניתן לקבל החזר מס שבח במקרים שונים:

  • זה יכול להיות החזר הוצאות שלא קוזזו כמו עלויות שיפוץ והרחבת בנייה, עלויות מיזוג אויר וכדו'
  • כאשר מחלקים את מס השבח לתשלום של 4 שנים וכך בכל שנת מס החישוב מתקבל באופן שונה.
  • כאשר בני זוג מפצלים את תשלום מס השבח ביניהם
  • כאשר מפסידים בשוק ההון – ההפסדים מקוזזים.
  • כאשר החישוב לא נעשה נכון והוא לא כלל פרטים נדרשים כמו יישוב פריפרי, נקודות זכות, יציאה לפנסיה ועוד.

מחשבון

 

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
איך מחליטים על גובה החזר ההלוואה?

ההחזר ההלוואה תלוי בכמה גורמים, ראשית לכמה חודשים אתם מעוניינים לחלק את ההלוואה, כאמור, ככל שמשך ההלוואה יתארך סכום ההחזר החודשי יקטן. פריסת הלוואה לתקופה ארוכה אמנם מאפשרת גמישות של

דולרים
עסקים
האם צריך הון עצמי כדי לפתוח עסק?

לאנשים רבים יש את החלום להקים עסק פרטי, אך לא לכולם יש את ההון העצמי או הגב הכלכלי הדרושים לכך. האם זה אומר שללא הון עצמי אי אפשר להקים עסק?

שכונת מגורים
נדל"ן
דירות למכירה ביד אליהו – איך לבחור נכון?

דירות למכירה ביד אליהו – איך לבחור נכון? שמעתם שיד אליהו היא הדבר הבא ואתם מחפשים אחר דירה למכירה בשכונה, הסבר קצר על איך בוחרים נכון דירות למכירה ביד אליהו