פנסיה

הפנסיה היא אחד הנושאים החשובים ביותר בחיים של כל אחד ואחד מאיתנו ולא בכדי היא מככבת בעמודי התקשורת ונמצאת כל הזמן במקום גבוה בשיח הציבורים. מדובר בתקופת החיים של הגיל השלישי, כלומר לאחר הפרישה לגמלאות מהעבודה. עיקר השיחות שקשורות בנושא הפנסיה מתייחס לנושא של קיום כלכלי ומכובד בזמן הפנסיה, כלומר בהיעדר מקום עבודה שפוקדים אותו כל יום ומספק משכורת קבועה, בטוחה ויציבה כל הזמן. החיסכון של אזרחי המדינה לפנסיה שלהם הוא נושא שמדי פעם גם מדיר שינה מעיניהם של מחוקקים ומקבלי החלטות ברמת הכנסת והממשלה, שכן המדינה לא יכולה להרשות לעצמה שאזרח זה או אחר ייפול כנטל על משאבי הכלכליים המצומצמים ממילא ולכן יש מעקב, תקנות וחקיקות כל הזמן על מנת לוודא שכל אחד מאזרחי המדינה דואג לעתידו הכלכלי.

כסף וזוג זקנים

מה קורה כשיוצאים לפנסיה?

גיל הפרישה משתנה (מדריך הזכויות) מדי פעם על ידי המחוקקים אך נשאר על אמצע שנות ה- 60 לחייהם של העובדים. עם פרישתם, עליהם לקיים פגישה מקצועית עם גורם מוסמך במקום העבודה או עם סוכן הפנסיה שלהם על מנת להיערך לקראת השלב הבא בחיים. ייתכן והם עצמאיים ויהיו להם חיים פעילים וייתכן שהם יעדיפו לנוח בבית שלהם בחברת בני המשפחה. כך או כך, עדיין יש צורך לשלם חשבונות, לרכוש מצרכים לשם קיום וכמובן לגור בדירה שאולי משולמים תמורתה שכר דירה חודשי או משכנתא קבועה. לכל אלה צריך להיות כיסוי כספי מידי ובדיוק לשם כך נועדו הכספים שהעובד בעצם חוסך למשך כל ימי חייו ועבודתו. מסיבה זו יש התייחסות גדולה לנושא הפרשת הכספים לפנסיה גם לעובדים שכירים וגם למי שעצמאי החל משנות ה- 20 לחייו. אף פעם לא מוקדם מדי לחסוך כספים לפנסיה ותמיד כדאי לחשוב על סכומים גבוהים מהממוצע שיסייעו להגיע לגיל הגמלאות בנוחות רבה ככל האפשר. תוכלו לקרוא עוד באתר שקוף.

איך תהיה לעובד הכנסה עם צאתו לגמלאות?

כאמור, הפרשת כספים לקרנות הפנסיה השונות היא חובה על פי החוק והחובה חלה הן על העובדים והן על המעסיקים. החוק קובע את תקרת אחוז ההפרשות וכך מתחלקים העובדים והמעסיקים בהפרשות הכסף. הכספים מועברים, מדי חודש בחודשו דרך תלוש המשכורת של העובד אל קרן הפנסיה או חברת ההשקעות אשר מנהלת את קרנות הפנסיה של כלל העובדים. מי שעובד כעצמאי צריך לבצע את ההפרשות האלה בעצמו. לאורך הזמן קרנות הפנסיה לוקחות חלק עיקרי ומשמעותי בשוק ההון והכספים של העובדים מושקעים בשלל סלים, קרנות או אפיקי השקעה אחרים. עם הזמן הכספים מצטברים, צוברים ריביות וכמובן שהסכומים גדלים עת התשואות בשוק ההון גבוהות. מתבצע מעקב מתמיד אחרי כספיו של כל עובד ועובד וכמובן שגם הוא יכול להיות עם האצבע על הדופק ולדעת כל הזמן מה המצב של כספי הפנסיה שלו.

העובד מגיע לגיל פרישה – מה עכשיו?

יש לא מעט הכנות וארגונים לקראת יציאתו של העובד לגמלאות. בכל חברה או ארגון יש את מי שאמון על הכנת כל הניירת והטפסים , כמו גם על הסבר לעובד על המשמעויות הכלכליות של השלב בחיים שמתחיל עכשיו. מתבצעת סקירה של כל הכספים שנצברו לזכותו ונבחנות אפשרויות המשיכה של הכספים. ישנה אפשרות של משיכת חלק מהסכום בפעם אחת ואפשר לבחור במסלול קצבה שבעזרתו יקבל העובד קצבה חודשית החל מעתה ועד לסיום חייו. מה לעשות עם הכסף – זה כבר נתון לשיקול דעתו של העובד הפורש. הוא יכול לנוח בחיק בני המשפחה שלו, הוא יכול לנצל את הכסף ולנסוע לחופשה ביעד אקזוטי ויכול להמשיך בחייו הפעילים כפי שהיה רגיל אליהם עד עכשיו. חשוב מאד כל הזמן לזכור שאין מדובר בכסף שלא נגמר וההתנהלות הכלכלית צריכה להיות כל הזמן מחושבת וזהירה.

כספים שמגיעים לעובד במהלך הפנסיה

ישנם הרבה מאד מסלולים שבעזרתם יכולים עובדים (ואזרחים בכלל) לחסוך לקראת הפנסיה. עם הגעתם לגיל הפרישה יוכלו לממש את הכספים, לשנות מסלולי השקעה ולקבל החלטות פיננסיות שקשורות בשלב החדש בחיים שאליו הגיעו. חשוב ומומלץ שלא לעשות זאת לבד. יש הרבה מאד מה לדעת ולהבין והמשמעות בסופו של דבר תהיה פגיעה כלכלית או הפסד של כספים. לכן מומלץ לעובד לקבל כל סיוע מקצועי שהוא יכול לקבל ובלבד שהסיוע הזה יהיה מותאם לו באופן אישי, לגיל שלו ולסכומי הכספים אשר עומדים לרשותו, זאת על מנת שיוכל לקבל את ההחלטות החשובות שקשורות לחייו החדשים כגמלאי שלא צריך לקום בבוקר מדי יום וללכת לעבודה.

 החזרי מס – גם לכם כדאי לבדוק את זה לבדיקה לחץ כאן.

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
שעון ומטבעות
טיפים פיננסים
איך לפתוח חברת הייטק מצליחה ומהם השלבים בדרך

הגעתם למצב שאתם בטוחים בעצמכם מספיק ויש לכם רעיון מהפכני שאתם מאמינים שישנה את כללי המשחק. עוברת לכם בראש מחשבה, לפחות כ-4 פעמים ביותר שאתם רוצים לפתוח חברת הייטק מצליחה.

כניסה לדירה
ביטוחים
קונים דירה? איך לבחור ביטוח לבניין משותף

קניית דירה דומה לקניית זוג גרביים, רק בפרמטר אחד: ברכישת שניהם אנו מקווים מעומק הלב שישמשו אותנו למשך הזמן הארוך ביותר וישמרו על שלמותם. לצערנו עוד לא קמה חברת ביטוח

קניית דירה
נדל"ן
3 יתרונות בקניית דירה מכונס נכסים

לקנות דירה זה עניין שדורש השקעה ומחשבה רבה מרגע ההחלטה ולאורך כל הדרך. יש בכך מורכבויות שונות ולעיתי יכולים להיות גם חסרונות. כשמדובר בקניית דירה מכונס נכסים יש לכך כמה

אנשי משפט
עריכת דין
מה הוא פירוק שיתוף במקרקעין?

שיתוף במקרקעין יכול להתבצע על ידי הסכם בין שותפים לרכישת נכס נדל"ן או לחלופין בכפייה מכוח צו ירושה או צו של קיום צוואה, המותיר זכויות בדירה או בנכס מקרקעין אחר.