מס שבח – איך להרוויח ממנו כסף, או לפחות להפסיד פחות

אם מכרתם דירה החל משנת 2014, אתם בוודאי יודעים שכשמוכרים דירה יש לשלם מס שבח על הנטו מהרווח שלכם.

מה שייתכן שלא ידעתם הוא שבשל שינויים במדיניות המיסוי שהחלו בשנת 2018 ייתכן שמגיע לכם החזר אם שילמתם מס שבח.

אבל אם יצא לכם לחשב כמה מס שבח אתם צריכים לשלם, וחשבתם שמדובר בחישוב מורכב, אנחנו מצטערים לספר לכם שחישוב החזר מס שבח הוא אפילו עוד יותר מסובך ומורכב.

בטקסט שלפניכם ננסה להסביר למה חשוב לשכור את שירותיו של יועץ מס כדי להשיג החזר מס שבח, מי זכאי להחזר מס שבח והאם ניתן לפרוס מס שבח לתשלומים. שני המושגים הללו, החזר מס שבח וכן גם פריסת מס שבח, הם למעשה דרכים באמצעותן את יכולים לצמצם את גודל ההשפעה של מס השבח על הרווח הסופי שלכם ממכירת דירה.

 

למה חשוב לפנות ליועץ מס?

קודם כל, חשוב להבין שכשמתעסקים בתחום המיסים, שכל פטור, הטבה, החזר והקלה בו יכולים להיות שווים אלפי ואף מאות אלפי שקלים, חייבים להיעזר בבעל מקצוע שמכיר את התחום על בוריו.

זאת מפני שבכל מקרה הבקשה צריכה להיות מחושבת ומתוכננת היטב, תוך שימוש חכם בכלל החוקים והרפורמות, התחשיבים ונקודות הזיכוי הקבועות בחוק.

כשמדובר בפריסה או במס כמו החזר מס שבח הדבר בולט עוד יותר, מפני שמדובר באחד המיסים הכי גבוהים בישראל, והתייחסות נכונה אליו יכולה להביא לחיסכון של סכומים מכובדים מאוד של כסף.

 

מי זכאי להחזר מס שבח?

ישנם הרבה אנשים במדינת ישראל שהיו זכאים למס שבח מופחת ולא ידעו זאת, ולכן הם זכאים להחזר על מס השבח שהם שילמו. בין הזכאים להחזר מס שבח תוכלו למצוא:

  • מי שביצע קיזוז להפסדים שלו על הדירה.
  • אנשים העומדים בתנאים להקלות שונות, לפי קריטריונים שנקבעו על ידי רשות המיסים.
  • זוגות שתשלום המס השבח נחלק ביניהם מסיבות שונות (למשל גירושין).
  • אנשים ששכרו יועצת מס כדי שתערוך עבורם חישובי מס מיטביים.

 

מהי פריסת מס שבח, ולמה כדאי לעשות אותה?

פריסת מס שבח היא למעשה ניצול של הסעיף בחוק מיסוי מקרקעין המאפשר לפרוס את תשלום מס השבח לתקופה של משך תקופת הבעלות על הנכס או עד ארבע שנים (לפי הקצר מבין השניים).

הפריסה הזו מתאפשרת גם אם בביצועה היא מקטינה את אחוזי המס שהמוכר חייב בהם על השבח. כלומר, עם הצטברו לכם נקודות זיכוי ברשויות המס, תוכלו לשלם פחות מס שבח על התשלומים הרלוונטים.

כדי לפרוס את מס השבח יש להגיש טופס בקשה ייעודי לרשויות המס. כדאי לכם להתייעץ אם איש מקצוע, מפני שייתכן שבאמצעות פריסת מס השבח תוכלו לחסוך כסף.

 

סיכום

לסיכום, ישנן דרכים לצמצם את ההפסד שמס שבח גורם. כדי להשיג את ההקלות הללו מומלץ לפנות ליועץ מס.

 

לחיצת יד

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
קיימים מסלולים במשכנתא
משכנתאות
איזה מסלולים קיימים במשכנתא

יש מגוון רחב של מסלולי משכנתאות שמוצעים על ידי בנקים שונים ברחבי הארץ. הדבר מביא את המתעניינים בנטילת משכנתא לצאת ולבדוק באופן מעמיק איזה מסלול מציע כל בנק, במטרה לבחור

חינוך פיננסי - כך תלמדו להתנהל עם כסף
טיפים פיננסים
חינוך פיננסי – כך תלמדו להתנהל עם כסף

בעולם שבו החלטות פיננסיות ממלאות תפקיד מכריע בחיינו, ישנה חשיבות גבוהה להיות בעל ידע ומיומנויות לנהל כסף ביעילות. חינוך פיננסי מסמיך אנשים לקבל החלטות מושכלות, לתכנן את העתיד ולהשיג יציבות