מס שבח – איך להרוויח ממנו כסף, או לפחות להפסיד פחות

אם מכרתם דירה החל משנת 2014, אתם בוודאי יודעים שכשמוכרים דירה יש לשלם מס שבח על הנטו מהרווח שלכם.

מה שייתכן שלא ידעתם הוא שבשל שינויים במדיניות המיסוי שהחלו בשנת 2018 ייתכן שמגיע לכם החזר אם שילמתם מס שבח.

אבל אם יצא לכם לחשב כמה מס שבח אתם צריכים לשלם, וחשבתם שמדובר בחישוב מורכב, אנחנו מצטערים לספר לכם שחישוב החזר מס שבח הוא אפילו עוד יותר מסובך ומורכב.

בטקסט שלפניכם ננסה להסביר למה חשוב לשכור את שירותיו של יועץ מס כדי להשיג החזר מס שבח, מי זכאי להחזר מס שבח והאם ניתן לפרוס מס שבח לתשלומים. שני המושגים הללו, החזר מס שבח וכן גם פריסת מס שבח, הם למעשה דרכים באמצעותן את יכולים לצמצם את גודל ההשפעה של מס השבח על הרווח הסופי שלכם ממכירת דירה.

 

למה חשוב לפנות ליועץ מס?

קודם כל, חשוב להבין שכשמתעסקים בתחום המיסים, שכל פטור, הטבה, החזר והקלה בו יכולים להיות שווים אלפי ואף מאות אלפי שקלים, חייבים להיעזר בבעל מקצוע שמכיר את התחום על בוריו.

זאת מפני שבכל מקרה הבקשה צריכה להיות מחושבת ומתוכננת היטב, תוך שימוש חכם בכלל החוקים והרפורמות, התחשיבים ונקודות הזיכוי הקבועות בחוק.

כשמדובר בפריסה או במס כמו החזר מס שבח הדבר בולט עוד יותר, מפני שמדובר באחד המיסים הכי גבוהים בישראל, והתייחסות נכונה אליו יכולה להביא לחיסכון של סכומים מכובדים מאוד של כסף.

 

מי זכאי להחזר מס שבח?

ישנם הרבה אנשים במדינת ישראל שהיו זכאים למס שבח מופחת ולא ידעו זאת, ולכן הם זכאים להחזר על מס השבח שהם שילמו. בין הזכאים להחזר מס שבח תוכלו למצוא:

  • מי שביצע קיזוז להפסדים שלו על הדירה.
  • אנשים העומדים בתנאים להקלות שונות, לפי קריטריונים שנקבעו על ידי רשות המיסים.
  • זוגות שתשלום המס השבח נחלק ביניהם מסיבות שונות (למשל גירושין).
  • אנשים ששכרו יועצת מס כדי שתערוך עבורם חישובי מס מיטביים.

 

מהי פריסת מס שבח, ולמה כדאי לעשות אותה?

פריסת מס שבח היא למעשה ניצול של הסעיף בחוק מיסוי מקרקעין המאפשר לפרוס את תשלום מס השבח לתקופה של משך תקופת הבעלות על הנכס או עד ארבע שנים (לפי הקצר מבין השניים).

הפריסה הזו מתאפשרת גם אם בביצועה היא מקטינה את אחוזי המס שהמוכר חייב בהם על השבח. כלומר, עם הצטברו לכם נקודות זיכוי ברשויות המס, תוכלו לשלם פחות מס שבח על התשלומים הרלוונטים.

כדי לפרוס את מס השבח יש להגיש טופס בקשה ייעודי לרשויות המס. כדאי לכם להתייעץ אם איש מקצוע, מפני שייתכן שבאמצעות פריסת מס השבח תוכלו לחסוך כסף.

 

סיכום

לסיכום, ישנן דרכים לצמצם את ההפסד שמס שבח גורם. כדי להשיג את ההקלות הללו מומלץ לפנות ליועץ מס.

 

לחיצת יד

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
רואת חשבון
טיפים פיננסים
!סוחר בשוק ההון? לא בלי רואה חשבון

החיוב במס על רווחים בשוק ההון נעשה על בסיס אישי וכל הכנסה מניירות ערך דרך ברוקר בחוץ לארץ או בארץ חייב בתשלום מס בארץ. המס על ניירות ערך נע בין

דולרים
טיפים פיננסים
מה עליכם לדעת לפני ההשקעה?

השקעה בנכס, בין אם בארץ או בארה"ב, מצריכה ממכם לקחת בחשבון שלל פרמטרים שונים. אם תרקחו אותם יחדיו נכון, תקבלו את התוצאה המתבקשת של נכס מניב ומפרנס, לפעמים גם מפרנס

תכנון פיננסי
טיפים פיננסים
מתי נצטרך לעשות תכנון פיננסי?

בתקופה האחרונה פונים אלינו לא מעט גולשים שקוראים את המדריכים שלנו באדיקות. הם מציינים בפנינו שאלות שונות שנוגעות לתחומים פיננסיים ולהתנהלות כלכלית נכונה. העלייה במספר הפניות גרמה לנו להבין כי

איש מס
טיפים פיננסים
מי חייב בהגשת דוח שנתי למס הכנסה

במקביל לזכויות רבות שאנו, אזרחי מדינת ישראל, נהנים מהן, ישנן גם חובות שונות אשר עלינו להקפיד למלא. בין כלל החובות המוטלות עלינו, ישנה גם את חבות המס. אם כך, מי