מה עדיף מבחינה כלכלית – להיות עצמאי או שכיר?

כדי לענות על השאלה האם עדיף להיות עצמאי או שכיר מבחינה כלכלית, יש לשקול את היתרונות והחסרונות לכאן ולכאן.

המאמר יפרט את השיקולים ומה הכי כדאי.

 

עצמאי בשטח

היתרונות בקבלת מעמד עצמאי מאפשרות בראש ובראשונה להיות אדון לעצמך. מבחינה כלכלית חשוב שכל חודש יהיו הכנסות גדולות יותר מההוצאות כך שגם יהיה ניתן להרוויח. ישנם עסקים שיזדקקו לקבלת אשראי ומימון עבור פתיחת עסק, רכישת ציוד וכד'. לפיכך, יש להגדיר את מהות העסק. אם העסק פטור ממס ניתן להרוויח עד 100 אלף ₪ בשנה. כשעוברים את הרף יש לפתוח תיק של עוסק מורשה ולשלם גם מע"מ. בתור עצמאים צריך לנהל את התיק באמצעות רואה חשבון, יועץ מס או יועץ עסקי ולוודא שמשלמים באופן עצמאי את הביטוח הלאומי ומפרישים לקרן פנסיה ולקרן השתלמות. בנוסף, רואה החשבון או יועץ המס צריך להגיש בכל סוף שנה דוחות למס הכנסה על המחזור השנתי והצהרות הון. בית לעצמאי חוסך את התשלום לרואה החשבון או ליועץ ועוזר לך לחסוך הוצאות רבות באמצעות ניהול כלכלי נכון והפקת תלוש. כאשר ישנם רווחים ניתן לחסוך אותם מעבר לתשלום החודשי היוצא כמשכורת וכך ניתן לנהל את העסק מבחינה כלכלית טוב יותר.

 

ההבדל בין עצמאי לשכיר

לשכיר יש ביטחון כלכלי גדול יותר מכפי שיש לעצמאי. כל חודש הוא מקבל משכורת קבועה הכוללת תנאים על פיהם המעסיק מפריש עבורו לפנסיה, לקרן השתלמות ולקופת גמל. במעמד של עצמאי צריך להרוויח יותר כשמפרישים כספים לקופות השונות כי אין השתתפות של המעסיק כמו במעמד שכיר. מבחינה בירוקרטית השכיר מגיש בכל שנה טופס 106 ועצמאי נדרש להגיש דוחות חודשיים או דוחות בסוף שנה והצהרת הון בפתיחת העסק. מבחינת הטבות מס, עצמאי מצהיר באמצעות קבלות על הוצאות מוכרות ומקבל עבורן הקלות במס לעומת שכיר שאינו עושה זאת. בנוסף, עצמאי רושם את ההוצאות שבתוכן גם הוצאות הרכב על העסק על מנת לקבל הקלות ואילו שכיר יכול לקבל אחזקת רכב בהשתתפות. בדומה לכך, שכיר מקבל השתתפות בהוצאות שיחות טלפוניות ואילו עצמאי יכול לקבל עבורן הוצאה מוכרת. כאשר עצמאי עובד מהבית הוא יכול לנכות הוצאות כמו: ארנונה, חשמל, מים ומשכנתא עבור החלק היחסי של השטח בו הוא משתמש לצורך עבודתו, מה שאין לשכיר.

 

למה זכאים השכירים והעצמאיים?

כאשר שכיר מפוטר מעבודתו או יוצא לחל"ת הוא זכאי לדמי אבטלה של 6 חודשים. העצמאי אינו זכאי לכך. בעקבות משבר הקורונה העצמאים קיבלו מענקים בהתאם למחזור בשנה הקודמת, מה שלא היה קיים עד כה. בנוסף, שכיר זכאי לימי מחלה, ימי הבראה ולחופשה שנתית מהמעסיק ואילו עצמאי שלא עובד – לא מרוויח ואינו יכול להרשות לעצמו להיות חולה או לצאת לחופשה, אלא אם כן הרווחים שלו מאפשרים לו. לסיכום, חשוב שכל אחד יעשה את השיקולים שלו ויחליט מה כדאי לו יותר.

 

מחשבון

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
סגירת עסקה
טיפים פיננסים
המדריך המלא למשקיע המתחיל בחו"ל

להיות בעל נכס בחו"ל יכול להיות עילה לבקשת אזרחות או מעמד של תושב במדינה בה השקעת בנדל"ן. יכול להיות שתרצו להשקיע בנדל"ן בחו"ל מסיבות הקשורות למיסים מופחתים או אפילו מהסיבה

גישור ראשית
כללי
למה כולם מדברים היום על הלוואת גישור?

מי לא היה רוצה מידי פעם לחשוב על קניית דירה חדשה? אומנם זה נכון שאולי קניתם לעצמכם דירה לפני עשרים שנה, אבל האם זה אומר שעליכם לחיות באותו מקום כל

מדד החזר חודשי
משכנתאות
משכנתא לדירה ראשונה – מה צריך לבדוק

משכנתא לדירה ראשונה – מה צריך לבדוק משכנתא לדירה ראשונה ניתן לקבל באמצעות סבסוד של המדינה ובאמצעות הלוואה מהבנק למשכנתאות. המאמר יפרט כל מה שצריך לבדוק לפני לקיחת המשכנתא.