כשאין ברירה, אין ברירה: מאיזה סיבה נגיש תביעה קטנה?

בעולם המהיר של היום, מחלוקות משפטיות הן תופעה שכיחה. בין אם מדובר במחלוקת בין אנשים פרטיים או בין עסקים, חשוב להבין את ההליך המשפטי וכיצד לנווט בו. בישראל אפשרות אחת ליישוב סכסוכים היא באמצעות הגשת תביעה קטנה. מאמר זה יבדוק את הסיבות שבגינן ניתן להגיש תביעה קטנה, ואת התהליך לשם כך.

 

מה היא למעשה תביעה קטנה?

תביעה קטנה היא תביעה בבית משפט לתביעות קטנות בישראל. בית משפט זה נועד לטפל בסכסוכים הנוגעים לסכומי כסף קטנים יחסית, בדרך כלל עד 36,400 ₪. היתרון העיקרי בתביעה קטנה הוא שמדובר בהליך פשוט וזול יחסית, המאפשר ליחידים ולעסקים לפתור מחלוקות ללא צורך בעורכי דין יקרים או הליכים ממושכים בבית המשפט וללא צורך הכרחי בייצוג משפטי.

תביעה קטנה

סוגי המחלוקות מתאימים להגשת תביעה קטנה

ניתן להגיש תביעה קטנה לפתרון מגוון רחב של מחלוקות, לרבות מחלוקות על תשלומים, הפרת חוזה ואפילו נזקי גוף. לדוגמה, אם עסק לא קיבל תשלום עבור סחורה או שירותים שסופקו, הם יכולים להגיש תביעה קטנה כדי להחזיר את הסכום שלא שולם. באופן דומה, אם אדם נפגע בתאונה ונמצא שהצד השני אשם, ניתן להגיש תביעה קטנה לדרישת פיצויים בגין הפגיעה.

 

הפרוצדורה הנדרשת להגשת תביעה קטנה בישראל

הגשת תביעה קטנה בישראל היא תהליך פשוט יחסית. השלב הראשון הוא הכנת טופס תביעה, אותו יש למלא במלואו ולהגיש לבית המשפט לתביעות קטנות. טופס התביעה צריך לכלול את כל המידע הרלוונטי, כגון שמות וכתובות הצדדים המעורבים, סכום הכסף שבמחלוקת ותיאור קצר של המחלוקת. לאחר הגשת טופס התביעה ייקבע מועד דיון ויידוע שני הצדדים.

 

הדיון בפני השופטים בבית המשפט

הדיון בתביעה קטנה הוא בדרך כלל תהליך לא פורמלי יחסית. לשני הצדדים תינתן הזדמנות להציג את טענותיהם ולספק ראיות לתמיכה בטענתם. לאחר מכן השופט יקבל החלטה על סמך הראיות שהוצגו. אם ימצא השופט לטובת הטוען, יינתן צו לצד השני לשלם את הסכום שנתבע.

 

זכות הערעור

אם מי מהצדדים אינו מרוצה מההחלטה שהתקבלה על ידי בית המשפט לתביעות קטנות, יש לו זכות לערער על ההחלטה, כבכל בית משפט אחר. יש להגיש את הערעור תוך 30 יום מיום קבלת ההחלטה, והערעור יידון בבית משפט גבוה יותר – כאשר לרוב מדובר בבית המשפט המחוזי. הליך הערעור הינו רשמי יותר מהליך התביעה הקטנה, ומומלץ לפנות לייצוג משפטי.

 

לסיכום

הגשת תביעה קטנה בישראל יכולה להיות דרך יעילה ליישוב סכסוכים הנוגעים לסכומי כסף קטנים יחסית. מדובר בתהליך פשוט וזול יחסית, המאפשר ליחידים ולעסקים לפתור מחלוקות ללא צורך בעורכי דין יקרים או הליכים ממושכים בבית המשפט. עם זאת, חשוב להבין את התהליך ואת זכויות הערעור לפני הגשת תביעה קטנה. בעזרת עורך דין מנוסה תוכלו לנווט את התהליך ולהגיע לתוצאה מוצלחת בתיק שלכם.

להגיש תביעה קטנה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
קניית דירה
נדל"ן
3 יתרונות בקניית דירה מכונס נכסים

לקנות דירה זה עניין שדורש השקעה ומחשבה רבה מרגע ההחלטה ולאורך כל הדרך. יש בכך מורכבויות שונות ולעיתי יכולים להיות גם חסרונות. כשמדובר בקניית דירה מכונס נכסים יש לכך כמה

מערכת crm מומלצת
כללי
האם מערכת CRM נחשבת יעילה?

אי אפשר להתעלם מהשיח על מערכת ה – CRM שמתקיים ברחבי הרשת ומחוצה לה בימים האחרונים. כולם מדברים עליה לא מעט, אך אף אחד לא מציין בריש גלי את השורה

שיפוץ בית
כללי
פינוי בינוי ב-2020

בשנים האחרונות אנחנו שומעים על עוד ועוד מקומות שבהם מתבצעים פרויקטים של פינוי בינוי. לכן ברור מדוע גם אתם התחלתם להתעניין באפשרות הזאת, כי מי לא היה רוצה להגדיל את

מטבעות ושעון
הלוואות
3 סוגי הלוואות ללא אישור הבנק

הגבלה של חשבון בנק, הוא מצב שהו אנשים נקלעים למצבים שאינם יכולים לעמוד בהתחייבות שלהם. לעיתים יש מקרים שאנשים מסוימים מנהלים את חשבון הבנק שלהם ואת חשבון הצ׳קים שלהם בצורה