כשאין ברירה, אין ברירה: מאיזה סיבה נגיש תביעה קטנה?

בעולם המהיר של היום, מחלוקות משפטיות הן תופעה שכיחה. בין אם מדובר במחלוקת בין אנשים פרטיים או בין עסקים, חשוב להבין את ההליך המשפטי וכיצד לנווט בו. בישראל אפשרות אחת ליישוב סכסוכים היא באמצעות הגשת תביעה קטנה. מאמר זה יבדוק את הסיבות שבגינן ניתן להגיש תביעה קטנה, ואת התהליך לשם כך.

 

מה היא למעשה תביעה קטנה?

תביעה קטנה היא תביעה בבית משפט לתביעות קטנות בישראל. בית משפט זה נועד לטפל בסכסוכים הנוגעים לסכומי כסף קטנים יחסית, בדרך כלל עד 36,400 ₪. היתרון העיקרי בתביעה קטנה הוא שמדובר בהליך פשוט וזול יחסית, המאפשר ליחידים ולעסקים לפתור מחלוקות ללא צורך בעורכי דין יקרים או הליכים ממושכים בבית המשפט וללא צורך הכרחי בייצוג משפטי.

תביעה קטנה

סוגי המחלוקות מתאימים להגשת תביעה קטנה

ניתן להגיש תביעה קטנה לפתרון מגוון רחב של מחלוקות, לרבות מחלוקות על תשלומים, הפרת חוזה ואפילו נזקי גוף. לדוגמה, אם עסק לא קיבל תשלום עבור סחורה או שירותים שסופקו, הם יכולים להגיש תביעה קטנה כדי להחזיר את הסכום שלא שולם. באופן דומה, אם אדם נפגע בתאונה ונמצא שהצד השני אשם, ניתן להגיש תביעה קטנה לדרישת פיצויים בגין הפגיעה.

 

הפרוצדורה הנדרשת להגשת תביעה קטנה בישראל

הגשת תביעה קטנה בישראל היא תהליך פשוט יחסית. השלב הראשון הוא הכנת טופס תביעה, אותו יש למלא במלואו ולהגיש לבית המשפט לתביעות קטנות. טופס התביעה צריך לכלול את כל המידע הרלוונטי, כגון שמות וכתובות הצדדים המעורבים, סכום הכסף שבמחלוקת ותיאור קצר של המחלוקת. לאחר הגשת טופס התביעה ייקבע מועד דיון ויידוע שני הצדדים.

 

הדיון בפני השופטים בבית המשפט

הדיון בתביעה קטנה הוא בדרך כלל תהליך לא פורמלי יחסית. לשני הצדדים תינתן הזדמנות להציג את טענותיהם ולספק ראיות לתמיכה בטענתם. לאחר מכן השופט יקבל החלטה על סמך הראיות שהוצגו. אם ימצא השופט לטובת הטוען, יינתן צו לצד השני לשלם את הסכום שנתבע.

 

זכות הערעור

אם מי מהצדדים אינו מרוצה מההחלטה שהתקבלה על ידי בית המשפט לתביעות קטנות, יש לו זכות לערער על ההחלטה, כבכל בית משפט אחר. יש להגיש את הערעור תוך 30 יום מיום קבלת ההחלטה, והערעור יידון בבית משפט גבוה יותר – כאשר לרוב מדובר בבית המשפט המחוזי. הליך הערעור הינו רשמי יותר מהליך התביעה הקטנה, ומומלץ לפנות לייצוג משפטי.

 

לסיכום

הגשת תביעה קטנה בישראל יכולה להיות דרך יעילה ליישוב סכסוכים הנוגעים לסכומי כסף קטנים יחסית. מדובר בתהליך פשוט וזול יחסית, המאפשר ליחידים ולעסקים לפתור מחלוקות ללא צורך בעורכי דין יקרים או הליכים ממושכים בבית המשפט. עם זאת, חשוב להבין את התהליך ואת זכויות הערעור לפני הגשת תביעה קטנה. בעזרת עורך דין מנוסה תוכלו לנווט את התהליך ולהגיע לתוצאה מוצלחת בתיק שלכם.

להגיש תביעה קטנה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
גלישה דרך מחשב
טיפים פיננסים
להיות בבנק מבלי להגיע לסניף

הבנקים במדינת ישראל עברו בשנים האחרונות שינויים משמעותיים גם בימים אלה ממשיכים השינויים לתת את אותותיהם. אם בעבר הלא רחוק ניתן היה למצוא סניף בנק כל שהוא בכל פינה, הרי

השקעה בקרקע
השקעות
האם יש תשואה טובה בהשקעה בקרקעות?

עולם המקרקעין היה תמיד תחום מרתק, דינמי וכזה שעשוי להבטיח תשואות נאות עבור המשקיעים בו. גם היום ניתן לומר שהשקעה בקרקעות, בשימת דגש על קרקעות שעומדות בפני שינוי ייעוד, היא

גישור ראשית
כללי
למה כולם מדברים היום על הלוואת גישור?

מי לא היה רוצה מידי פעם לחשוב על קניית דירה חדשה? אומנם זה נכון שאולי קניתם לעצמכם דירה לפני עשרים שנה, אבל האם זה אומר שעליכם לחיות באותו מקום כל

נדל"ן
5 דברים שכדאי לדעת על השקעות נדל"ן בארה"ב

השקעות בנדל"ן בארה"ב – שוק השקעות פופולרי שקורץ לישראלים רבים. כיום משקיעים ישראלים מהווים נתח משמעותי מהמשקיעים הזרים בנדל"ן בארה"ב מה כדאי לדעת לפני שחושבים להשקיע, ואיך בוחרים באזור נכון