כשאין ברירה, אין ברירה: מאיזה סיבה נגיש תביעה קטנה?

בעולם המהיר של היום, מחלוקות משפטיות הן תופעה שכיחה. בין אם מדובר במחלוקת בין אנשים פרטיים או בין עסקים, חשוב להבין את ההליך המשפטי וכיצד לנווט בו. בישראל אפשרות אחת ליישוב סכסוכים היא באמצעות הגשת תביעה קטנה. מאמר זה יבדוק את הסיבות שבגינן ניתן להגיש תביעה קטנה, ואת התהליך לשם כך.

 

מה היא למעשה תביעה קטנה?

תביעה קטנה היא תביעה בבית משפט לתביעות קטנות בישראל. בית משפט זה נועד לטפל בסכסוכים הנוגעים לסכומי כסף קטנים יחסית, בדרך כלל עד 36,400 ₪. היתרון העיקרי בתביעה קטנה הוא שמדובר בהליך פשוט וזול יחסית, המאפשר ליחידים ולעסקים לפתור מחלוקות ללא צורך בעורכי דין יקרים או הליכים ממושכים בבית המשפט וללא צורך הכרחי בייצוג משפטי.

תביעה קטנה

סוגי המחלוקות מתאימים להגשת תביעה קטנה

ניתן להגיש תביעה קטנה לפתרון מגוון רחב של מחלוקות, לרבות מחלוקות על תשלומים, הפרת חוזה ואפילו נזקי גוף. לדוגמה, אם עסק לא קיבל תשלום עבור סחורה או שירותים שסופקו, הם יכולים להגיש תביעה קטנה כדי להחזיר את הסכום שלא שולם. באופן דומה, אם אדם נפגע בתאונה ונמצא שהצד השני אשם, ניתן להגיש תביעה קטנה לדרישת פיצויים בגין הפגיעה.

 

הפרוצדורה הנדרשת להגשת תביעה קטנה בישראל

הגשת תביעה קטנה בישראל היא תהליך פשוט יחסית. השלב הראשון הוא הכנת טופס תביעה, אותו יש למלא במלואו ולהגיש לבית המשפט לתביעות קטנות. טופס התביעה צריך לכלול את כל המידע הרלוונטי, כגון שמות וכתובות הצדדים המעורבים, סכום הכסף שבמחלוקת ותיאור קצר של המחלוקת. לאחר הגשת טופס התביעה ייקבע מועד דיון ויידוע שני הצדדים.

 

הדיון בפני השופטים בבית המשפט

הדיון בתביעה קטנה הוא בדרך כלל תהליך לא פורמלי יחסית. לשני הצדדים תינתן הזדמנות להציג את טענותיהם ולספק ראיות לתמיכה בטענתם. לאחר מכן השופט יקבל החלטה על סמך הראיות שהוצגו. אם ימצא השופט לטובת הטוען, יינתן צו לצד השני לשלם את הסכום שנתבע.

 

זכות הערעור

אם מי מהצדדים אינו מרוצה מההחלטה שהתקבלה על ידי בית המשפט לתביעות קטנות, יש לו זכות לערער על ההחלטה, כבכל בית משפט אחר. יש להגיש את הערעור תוך 30 יום מיום קבלת ההחלטה, והערעור יידון בבית משפט גבוה יותר – כאשר לרוב מדובר בבית המשפט המחוזי. הליך הערעור הינו רשמי יותר מהליך התביעה הקטנה, ומומלץ לפנות לייצוג משפטי.

 

לסיכום

הגשת תביעה קטנה בישראל יכולה להיות דרך יעילה ליישוב סכסוכים הנוגעים לסכומי כסף קטנים יחסית. מדובר בתהליך פשוט וזול יחסית, המאפשר ליחידים ולעסקים לפתור מחלוקות ללא צורך בעורכי דין יקרים או הליכים ממושכים בבית המשפט. עם זאת, חשוב להבין את התהליך ואת זכויות הערעור לפני הגשת תביעה קטנה. בעזרת עורך דין מנוסה תוכלו לנווט את התהליך ולהגיע לתוצאה מוצלחת בתיק שלכם.

להגיש תביעה קטנה

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
קופה
עסקים
4 דברים שאתם חייבים בעסק שלכם

בין אם אתם עסק מתחיל, עסק קיים או בין אם עסק בהתרחבות, תרצו בוודאי לרכוש מכשור בטכנולוגיה מתקדמת, שישמש אתכם לקידום המכירות והשירותים שאתם מעניקים. קבלו 4 דברים שאתם חייבים

שטרות
מיסים
למה חשוב לבצע בדיקת החזרי מס כל כמה שנים?

בדיקות החזרי מס צריכות להיות מבוצעות בכל כמה שנים. עם זאת, אנשים רבים עדיים ממעיטים בחשיבות של בדיקות החזרי מס. הסיבה לכך היא חוסר הבנת היתרונות הגלומים בבדיקת החזרי מס.

מסמך
טיפים פיננסים
כתיבת קורות חיים לחיילים משוחררים

אם הרגע השתחררתם מהצבא, כנראה שהמושג קורות חיים היה זר לכם במשך זמן רב. עכשיו כשסיימתם עם שירות החובה למדינה, הגיע הזמן למצוא עבודה משלכם שתתאים לכם. בואו ללמוד איך

בחור מבוגר מסתכל לנוף
פנסיה
4 דברים שצריך לוודא לגבי הפנסיה שלנו

המילה פנסיה מעוררת ברבים מאיתנו רתיעה, ולעיתים אף צמרמורת שמקורה בבירוקרטיה עמומה לטובת עתיד רחוק מהעין. עם זאת, הפרשת כספים לפנסיה היא בגדר חובה בישראל, כיאה למדינה מערבית מפותחת, והבנה